شهادت مظلومانه هفتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت امام موسی کاظم (علیه السلام) تسلیت باد.

شهادت امام کاظم علیه السلام

هارون برغم آن که در عرصه سیاست آن روز چهره قدرتمندى بود در جبهه مبارزه با خط امامت با ناکامى روبه رو شد؛ ناچار تصمیم به قتل رهبرى آن گرفت. هارون هرچند بارها با احضار امام کاظم علیه السلام به قصر تصمیم به کشتن آن حضرت گرفت ولى موفق نشد تا آن که سرانجام در سفر به مدینه به سال ۱۷۹ق دستور داد امام علیه السلام را دستگیر کرده و به بصره نزد عیسى بن جعفر منتقل نمایند.

امام مدت یک سال در زندان بصره بود. پس از آن به بغداد منتقل شد. شخصیت معنوى و الهى و نیز رفتار و اخلاق حضرت در زندان بگونه‏اى بود که زندانبانان را تحت تأثیر قرار مى‌‏داد.

125523513419018617650761421022401212131201

کمالات نفسانى منشأ بروز امور خارق العاده و کرامت‌هاى زیادى از سوى پیشواى هفتم علیه السلام شده بود. از مظاهر دانش خدادادى پیشواى هفتم علیه السلام آگاهى وى از جهان غیب است. در منابع تاریخى و حدیثى به موارد زیادى بر مى­‌خوریم که امام کاظم علیه السلام از غیب خبر داده، رویدادهاى آینده را بازگفته، از زمان ولادت و مرگ افراد پرده برداشته و راز دل افراد را فاش ساخته است.

بُعد دیگر کمالات نفسانى امام کاظم علیه السلام برخوردارى آن حضرت از قدرت معنوى و نفوذ کلام در دیگران است. متأثر شدن بشر حافى و کنیز فرستاده شده توسط هارون به زندان نزد آن حضرت از اخلاق و رفتار و سخنان ارشادگرانه امام، اثبات کننده این ویژگى ارزنده در وجود آن بزرگوار است.

تصرف در عالم وجود، کمال و قدرت خدادادى دیگرى است که امام کاظم علیه السلام در پرتو تهذیب و تزکیه باطن از آن برخوردار بود، زنده کردن مرده، سرسبز کردن درخت خشک شده، تبدیل عصا به اژدها و نقش شیر به حیوان درنده و طى الارض از جمله موارد و مصادیق تصرف امام کاظم علیه السلام در عالم تکوین است که در منابع حدیثى و تاریخى بدآنها اشاره رفته است.

امام کاظم علیه السلام در سراسر عمر پر برکت خود نه تنها براى رفع گرفتاری‌هاى موجود شیعیان تلاش مى‏‌کرد، بلکه گاهى از حوادث ناگوارى که در آینده ممکن بود براى آنان پیش بیاید جلوگیرى مى‏‌نمود. مطالعه و تأمل در مجموع فعّالیت‌های اصحاب نشان‌‏دهنده عنایت و توجه خاص حضرت موسى‏بن جعفر علیه السلام به امور مربوط به شیعیان بوده است۱.

سالروز شهادت اما موسی کاظم علیه السلام را به پیشگاه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف تسلیت می‌گوییم.

منبع: سایت راسخون.

پی نوشت:

۱) تاریخ زندگی امام کاظم (ع)، علی رفیعی، جلد ۱، صص ۱-۲۱۸

شورای فرهنگی دانشکده آموزشهای الکترونیکی

به اشتراک بگذارید:Print this page
Print
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email