تاریخچه

امروزه آموزش با روش‌ها و ابزارها و محیط‌های جدید ارتباطی روبه‌رو شده است. پیشرفت‌های اخیر در صنعت رایانه و اطلاع‌رسانی، ورود و ظهور شبکه‌های اطلاع‌رسانی محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ویژه‌اینترنت؛ چندرسانه‌ای‌ها؛ فناوری‌های ارتباطی، ابزارها و روش‌های جدید را پیش روی طراحان، برنامه ریزان و مدیران و مجریان برنامه‌های آموزشی قرار داده است. به‌این‌ترتیب، الگوهای سنتی یادگیری متحول شده‌اند و کاربران با حجم گسترده‌ای از اطلاعات و دانش مواجه هستند.download (16)

در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرو درزمینه‌ی ارتباط از راه دور، در حال ایجاد و راه‌اندازی دانشگاه‌ها و کلاس‌های مجازی یا توسعه نظام‌های سنتی خود هستند. ایجاد اداره این مؤسسات علاوه بر فواید بسیار آن از قبیل افزایش تعداد دانشجو، حذف بسیاری از موانع فیزیکی و جغرافیایی، دسترسی سریع و مؤثر به منابع اطلاعاتی دنیا، امکان برقراری ارتباط بیشتر و گسترده‌تر بین اساتید و دانشجویان، جذب اساتید و نیروی انسانی زبده و متخصص موردنیاز از سراسر دنیا، حذف یا کاهش موانع و محدودیت‌های دست و پاگیر اداری، مشکلات و چالش‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت. اما آنچه مسلم  است، دانشگاه‌های آموزش‌های الکترونیکی محل مناسبی برای ظهور و بروز استعدادها، خلاقیت و نوآوری‌ها خواهند بود. در همین راستا توجه به امکان عادلانه دسترسی به سطوح مختلف آموزش یک امر مهم و ضروری در روند توسعه جهانی ونیز توسعه در ایران می باش . دراین میان نقش وگسترش آموزشهای الکترونیکی در جهت پیشبرد مرزهای دانش بسیار پر اهمیت است.

لذا دانشگاه شیراز ضمن اخذ مجوزهای برگزاری رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف به صورت الکترونیکی از وزارت علوم ، فعالیت دانشکده آموزشهای الکترونیکی خود را از بهمن سال ۱۳۸۲ تحت عنوان مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه شیراز آغازنمود ودر بهمن ۱۳۸۵ اولین فارغ التحصیل خود را در رشته کارشناسی ناپیوسته کنترل وابزار دقیق با اعطای مدرک دانشگاه شیراز داشته است که با توکل به خدا و جدیت مسئولین در سال ۱۳۸۷ به دانشکده آموزشهای الکترونیکی تبدیل شد و به عنوان مرکزی فعال در امر آموزشهای الکترونیکی کشور با داشتن ۳ بخش (حقوق، برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات) و ۱۵ رشته کارشناسی وکارشناسی ارشد با بیش از ۴۰۰۰ دانشجو وامکانات طراحی شده توانایی این را دارد که کل ایران و منطقه خاورمیانه را از نظر آموزش به روش الکترونیکی تحت پوشش قرار دهد وبا افق وچشم اندازی وسیع،انشا الله در حال تدوین بزرگترین دانشگاه الکترونیکی کشور می باشد

این دانشکده شامل چارت مدیریتی رئیس دانشکده – معاون آموزشی- معاون انفور ماتیک- ومدیران ،اداری – مالی- دانشجویی – آموزش وتحصیلات تکمیلی – روابط عمومی می باشد .